3Foto© romaniatv.netINS: Doar 20,4% din populația rezidentă din rural era conectată la canalizare în 2025
, 4 știri, 0 vizualizări
Românii conectați la sistemele de canalizare reprezentau, anul trecut, ceva mai mult de 61% din populația rezidentă, arată Institutul Național de Statistică (INSSE) într-un comunicat publicat vineri.
În cifre absolute, 11.639.167 locuitori aveau, în 2025, locuințele conectate la sistemele de canalizare.
Ei erau mai mulți cu 61.119 decât în 2024 și reprezentau, procentual, 61,1% din populația rezidentă a țării.