Judecătorii amână examinarea cererii lui George Simion de a-i fi anulată interdicția de intrare în Republica Moldova© stirileprotv.ro

Judecătorii amână examinarea cererii lui George Simion de a-i fi anulată interdicția de intrare în Republica Moldova

, 5 știri, 76 vizualizări

George Simion a depus o contestație împotriva deciziei Inspectoratului General pentru Migrație, prin care acesta are interdicția de a intra pe teritoriul Republicii Moldova.

Magistrații de la Judecătoria Chișinău trebuiau să se întrunească astăzi într-o ședință pentru a da un verdict contestației depuse de George Simion, însă aceasta a fost amânată, scrie publicația Ziarul de Gardă.

În anul 2018, George Simion a fost declarat persoană indezirabilă pe teritoriul Republicii Moldova pentru o perioadă de 5 ani, în baza „demersului structurii responsabile de securitatea statului”. Acest termen a fost reînnoit în anul 2023 și va fi în vigoare până în 2028, în lipsa unei alte decizii.