Kelemen Hunor, după consultările cu Nicușor Dan: Nu mai este cazul refacerii vechii coaliții© adevarul.ro

Kelemen Hunor, după consultările cu Nicușor Dan: Nu mai este cazul refacerii vechii coaliții

, 5 știri, 0 vizualizări

Principala problemă a României este lipsa de încredere dintre instituții și cetățeni, a afirmat liderul UDMR, Kelemen Hunor, adăugând că aceasta reprezintă „deficitul cel mai grav” al societății. Întrebat despre scenariile politice posibile, acesta a apreciat că varianta cea mai probabilă ar fi formarea unui guvern PSD monocolor.

„Încrederea în societatea românească este deficitul cel mai grav. Nu există, asta vedem oriunde. Statul nu are încredere în cetățenii săi. Statul, de foarte multe ori, prin instituțiile lui, își bate joc de cetățean prin birocrație, prin aroganță, prin nepăsare. Atunci da, noi avem o problemă de lipsă de încredere”, a afirmat liderul UDMR, miercuri dimineață, la RFI.

Acesta a subliniat că România nu își poate permite blocaje instituționale sau scenarii de instabilitate politică.

Cea mai probabilă variantă este un guvern PSD monocolor
Hunor Kelemen
Hunor Kelemen,
Scenariu politic de la UDMR. Kelemen Hunor: „Cea mai probabilă…
Singura soluție este să susținem un guvern PSD monocolor curat ca lacrima
Hunor Kelemen
Hunor Kelemen,
Kelemen Hunor explică acordul cerut de Nicușor Dan: „Singura soluție…