© adevarul.roKelemen Hunor, după consultările cu Nicușor Dan: Nu mai este cazul refacerii vechii coaliții
Principala problemă a României este lipsa de încredere dintre instituții și cetățeni, a afirmat liderul UDMR, Kelemen Hunor, adăugând că aceasta reprezintă „deficitul cel mai grav” al societății. Întrebat despre scenariile politice posibile, acesta a apreciat că varianta cea mai probabilă ar fi formarea unui guvern PSD monocolor.
„Încrederea în societatea românească este deficitul cel mai grav. Nu există, asta vedem oriunde. Statul nu are încredere în cetățenii săi. Statul, de foarte multe ori, prin instituțiile lui, își bate joc de cetățean prin birocrație, prin aroganță, prin nepăsare. Atunci da, noi avem o problemă de lipsă de încredere”, a afirmat liderul UDMR, miercuri dimineață, la RFI.
Acesta a subliniat că România nu își poate permite blocaje instituționale sau scenarii de instabilitate politică.








