Loți Boloni, înfrângere amară în baraj și Metz e aproape de retrogradarea din Ligue 13Foto© sport.ro

, 4 știri, 15 vizualizări

Avem doi antrenori români în campionatele de top ale Europei, aflați în situații diametral opuse. Dacă Răzvan Lucescu a câștigat titlul în Grecia, Loți Boloni e aproape de retrogradare în Franța.

Metz a pierdut manșa tur a finalei barajului de promovare/menținere în Ligue 1, ceedând pe „Stade Geoffroy Guichard” cu scorul de 1-2 în fața celor de la Saint-Etienne. Duminică, de la ora 18.00, echipa lui Laszlo Boloni va încerca să întoarcă rezultatul și să rămână in extremis în prima divizie din Franța.

Saint-Etienne a deschis scorul în minutul 19, prin Ibrahim Sissoko, apoi trupa românului a egalat prin Ismael Traore, la finalul primei reprize. În minutul 81, Cardona a înscris golul victoriei, astfel că gazdele sunt în avantaj înainte de partida decisivă de pe „Stade Saint Symphorien”.