1Video© stirileprotv.roLovitură pentru Ana Bărbosu! Gimnasta României, suspendată preventiv
Gimnasta Ana Maria Bărbosu a fost suspendată provizoriu de Agenția Internațională de Testare (ITA), acuzată că a încălcat regulamentul antidoping, după ce nu a fost găsită de trei ori de ofițerii antidoping pentru testare, transmite Agerpres.
ITA, care gestionează programul antidoping al Federației Internaționale de Gimnastică ( World Gymnastics), a confirmat într-un comunicat publicat joi seară pe site-ul său că a acuzat-o formal pe Ana Maria Bărbosu de „încălcarea regulamentului antidoping, conform articolului 2.4 din Regulamentul Antidoping Rules al World Gymnastics, pentru comiterea a trei abateri de localizare într-o perioadă de 12 luni”.
Gimnasta, studentă la Universitatea Stanford din California, „a cerut ca acest caz să fie trimis spre judecare Tribunalului de Arbitraj a Diviziei de Antidoping Sportiv, unde sportivii au oportunitatea de a furniza explicații și probe legate de cele trei abateri de localizare”, a mai transmis ITA.
