
Ministra pentru copii din Islanda și-a dat demisia după ce a recunoscut că a făcut un copil cu un adolescent de 15 ani când era tânără
Ásthildur Lóa Thórsdóttir, ministra islandeză pentru copii și educație, a demisionat după ce a recunoscut că a făcut un copil cu un adolescent minor acum mai bine de 30 de ani. Ea a declarat într-un interviu că a început o relație când băiatul avea 15 ani, iar ea, în vârstă de 22 de ani, era consilieră la un grup religios pe care îl frecventa, relatează BBC, preluat de News.ro.
Ásthildur Lóa Thórsdóttir a născut apoi copilul când el avea 16 ani, iar ea 23.
„Au trecut 36 de ani, o mulțime de lucruri se schimbă în acest timp și cu siguranță aș fi abordat aceste probleme în mod diferit astăzi”, a declarat ea, acum în vârstă de 58 de ani.
Prim-ministrul Islandei, Kristrún Frostadóttir, a declarat că aceasta este „o chestiune serioasă”, adăugând că nu știe mai multe decât „un om obișnuit”.