
Ministrul Mediului amenință cu demiteri în masă la Romsilva
Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a declarat că va demite întreaga conducere a Regiei Naționale a Pădurilor, împreună cu conducerea Direcției Silvice Ilfov, dacă se deschide drumul forestier prin pădurea Băneasa.
„Sunt total împotriva accesului cu autoturisme în pădure, m-am opus de la început – deși nu am fost informat sau consultat în legătură cu o astfel de decizie – pentru că vorbim despre mii de mașini care ar transforma un drum forestier într-o autostradă.
Cine interpretează greșit Codul Silvic nu face decât să încalce legea.
E halucinant modul în care, într-un moment când atenția publică este îndreptată pe subiectul inundațiilor și al dezastrului de la Salina Praid, singura urgență a unora este cum să ocolească legea și să răspundă unor interese care sfidează bucureștenii.