2Foto© hotnews.roNoi tensiuni în Europa. Două state se acuză reciproc de atacuri hibride
, 5 știri, 0 vizualizări
Potrivit News.ro, reprezentantul belarus de la Bruxelles a fost convocat. Autoritățile din Vilnius au impus temporar restricții asupra spațiului aerian din cauza acestor incidente.
Situația la granița cu Belarus se agravează „Situația de la granița cu Belarus se înrăutățește, odată cu creșterea intrărilor ilegale a baloanelor de contrabandă în spațiul aerian al Lituaniei”, a spus Ursula von der Leyen, după o discuție cu președintele lituanian Gitanas Nausėda.
Comentariile sale au venit după ce aeroportul din Vilnius a anunțat că a fost nevoit să introducă „restricții temporare asupra spațiului aerian” în weekend, din cauza „semnalelor de navigație caracteristice baloanelor care se deplasează în direcția Aeroportului Vilnius”.
“ Situația de la granița cu Belarus se înrăutățește, odată cu creșterea intrărilor ilegale a baloanelor de contrabandă în spațiul aerian al Lituaniei
Ursula von der Leyen,
UE acuză Belarus de „atac hibrid” cu baloane asupra Lituaniei