Parlamentul italian adoptă în unanimitate legea care pedepsește femicidul cu închisoare pe viață3Foto© mediafax.ro

Parlamentul italian adoptă în unanimitate legea care pedepsește femicidul cu închisoare pe viață

, 5 știri, 0 vizualizări

Deputații din parlamentul italian au votat în unanimitate introducerea infracțiunii de femicid – uciderea unei femei – ca o lege distinctă, care va fi pedepsită cu închisoarea pe viață. Proiectul de lege a fost aprobat de cei 237 de deputați, marți, în ziua dedicată luptei contra violenței asupra femeilor la nivel mondial, notează BBC.

Astfel, Italia devine una dintre puține țări care clasifică femicidul drept infracțiune distinctă. Introdusă de prim-ministrul Giorgia Meloni, legea a fost susținută de propriul guvern de extremă dreapta, precum și de parlamentarii opoziției. Mulți au purtat panglici roșii sau jachete roșii în memoria victimelor violenței.

De acum înainte, Italia va considera fiecare crimă a unei femei motivată de genul ei drept femicid.

„Infracțiunile de femicid vor fi studiate în contextul lor real”, a declarat judecătoarea Paola di Nicola, una dintre autoarele noii legi, despre semnificația acesteia.