
Parlamentul se reunește pentru angajarea răspunderii Guvernului privind reformele. În ce condiții poate fi demis Executivul
Senatul și Camera Deputaților au programate luni ședințe comune succesive pentru angajarea răspunderii guvernului asupra a cinci proiecte incluse în al doilea pachet de reformă adoptat de guvernul Bolojan.
Lucrările Parlamentului sunt stabilite să înceapă la ora 19:00, iar participarea se poate face atât în sală, cât și online. Conform calendarului aprobat de birourile permanente reunite, parlamentarii pot depune amendamente până luni dimineața, la ora 09:00.
Guvernul urmează să decidă ulterior, în ședință, care dintre acestea vor fi preluate.
Ședința comună a celor două Camere pentru angajarea răspunderii guvernului este stabilită de la ora 19:00. Coaliția are prevăzută o dezbatere de la ora 12:00 asupra propunerilor formulate de parlamentari, iar la ora 16:00 va avea loc o ședință de guvern pentru adoptarea amendamentelor acceptate.