Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, sancționat cu tăierea a 10% din salariu timp de șase luni2Foto© stirileprotv.ro

Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, sancționat cu tăierea a 10% din salariu timp de șase luni

, 8 știri, 0 vizualizări

Dominic Fritz își păstrează mandatul de primar al Timișoarei, dar va fi sancționat cu tăierea a 10% din salariu timp de șase luni, în urma deciziei definitive date de Instanța Supremă privind existența unui conflict de interese în cazul său. Prefectul județului Timiș, Paul Finta, a explicat că doar în cazul în care ar fi fost vorba de incompatibilitate, Dominic Fritz ar fi trebuit să părăsească funcția de primar.

Paul Finta: Definitoriu pentru ziua de astăzi a fost faptul că, ieri, Agenția Națională de Integritate a publicat un comunicat de presă pe site-ul instituției prin care pune în vedere că au un număr de 122 de cazuri de conflict de interese în lucru și există mențiunea că în niciunul dintre aceste cazuri nu s-a dispus încetarea mandatelor de primar.

Într-un mesaj postat pe Facebook, Dominic Fritz afirmă că va continua lupta politică, pe care o consideră una pentru respectarea votului timișorenilor și pentru schimbările începute în oraș.