
Primul segment de tunel între stațiile Tokyo și Aeroport Băneasa a fost realizat utilajul de foraj „Sfânta Maria”
„Utilajul gigant, cu lungime de 97 de metri, care cântărește aproximativ 600 de tone și al cărui cap de foraj are un diametru de 6,60 metri a realizat primul segment de tunel început pe 9 aprilie a.c. pe Linia 2, între viitoarea stație de metrou Tokyo și viitoarea stație de metrou Aeroport Băneasa, pe Secțiunea SUD a viitoarei Magistrale 6 de metrou”, anunță, luni, Metrorex, într-un comunicat de presă.
Potrivit documentului citat, în prezența constructorului desemnat pentru execuția contractului „Legătura rețelei de metrou cu Aeroportul Internațional Henri Coandă – Otopeni (Magistrala 6. 1 Mai-Otopeni). Proiectare și execuție structură de rezistență stații, galerii și tuneluri. Lotul 1.
– 1Mai-Tokyo”, Asocierea ALSIM ALARKO - MAKYOL, și a reprezentanților Supervizorul proiectului, Asocierea PADECO Co., Ltd. – ORIENTAL CONSULTANTS GLOBAL Co., Ltd. – METROUL S.A., reprezentanții METROREX S.A. au asistat la momentul în care TBM „Sfânta Maria” a străpuns peretele viitoarei stații de metrou Aeroport Băneasa, pe una dintre cele două linii care duc spre 1 Mai.