Rapid, victorioasă în Liga Campionilor5Foto© romanialibera.ro

Rapid, victorioasă în Liga Campionilor

, 12 știri, 22 vizualizări

Formația de handbal feminin Rapid București a învins-o în deplasare pe MKS Zaglebie Lubin, cu scorul de 24-21, în penultimul meci din Grupa B a Ligii Campionilor.

Rapid a fost dominată în prima repriză de Zaglebie, care a condus și la patru goluri (9-5, 10-6), iar la pauză avea avans, 15-13. Echipa antrenată de David Ginesta Montes a controlat ultimul sfert de oră al întâlnirii și a câștigat cu 24-21. A contat și faptul că polonezele au primit 7 eliminări și un cartonaș roșu.

După această victorie, vicecampioana României păstrează șanse de calificare în play-off.

Rapid va juca în ultima etapă cu Team Esbjerg, acasă, pe 18 februarie, fiind obligată să câștige pentru a mai spera la un loc în play-off.