Reacția categorică a lui Novak Djokovic, după ce a fost lovit de adversar în optimile ATP Roma5Foto1Video© sport.ro

, 10 știri, 47 vizualizări

Djokovic, care luni îi va ceda primul loc în ierarhia mondială spaniolului Carlos Alcaraz, a disputat al 77-lea său meci la Roma, egalând recordul deținut de Rafael Nadal, pe care îl va depăși în partida pe care o va susține în turul următor contra danezului Holger Rune ( 7 ATP) sau a australianului Alexei Popyrin (77 ATP).

Novak Djokovic a atins sferturile de finală la Foro Italico pentru a 17-a oară la rând, câștigând trofeul de șase ori, ultima oară anul trecut.

Norrie, numărul 13 mondial, l-a lovit pe Djokovic cu un smash, în setul secund, la 2-1 pentru sârb, ocazie cu care britanicul a reușit un contra-break.