România, fără Cristina Neagu, meci senzațional contra Serbiei, la Campionatul Mondial de handbal46Foto1Video© sport.ro

, 57 știri, 36 vizualizări

După încălzirea cu Chile (44-19), în prima partidă de la Campionatul Mondial de handbal, găzduit de Danemarca, Norvegia și Suedia, România a trecut cu brio de primul test important de la turneul final, cu Serbia.

Handbalistele din țara vecină ne-au speriat în primul lor meci de la Mondial, după ce practicat un joc impecabil și au condus timp de 50 de minute favorita Danemarca. Numai că româncele le-au pus rapid la respect, distanțându-se la 8-3. Cu o apărare solidă și un joc de atac inspirat, ”tricolorele” și-au mărit constant ecartul, ajungând la plus 7: 17-10, apoi chiar la 19-11. Serbia a reușit două goluri pe final de repriză, astfel că s-a intrat la vestiare cu 19-13.

Repriza secundă a fost tot la discreția fetelor noastre, care au făcut uitată absența vedetei Cristina Neagu, încă nerefăcută după accidentarea care o chinuie de aproape trei săptămâni.