Scoția și Elveția termină la egalitate și amână deznodământul pentru ultima etapă8Foto© onlinesport.ro

, 9 știri, 50 vizualizări

Scoția și Elveția au remizat, scor 1-1, în al doilea meci al zilei din grupa A de la Campionatul European, transmis de postul Pro Tv.

După un început de joc fără mari ocazii de gol, Scott McTominay a provocat un autogol al lui Fabian Schar, care și-a deviat mingea în proprie poartă după un șut al scoțianului de la marginea careului, în minutul 13.

În minutul 26, Xherdan Shaqiri a egalat cu un gol fabulos, cu un șut frumos cu efect direct în vinclu, cu piciorul stâng, reușită care l-a ajutat să stabilească un record absolut. Elvețianul este singurul fotbalist care a marcat la ultimele șase turnee finale consecutive, trei Europene și trei Cupe Mondiale: 2014, 2016, 2018, 2020, 2022 și 2024.