Sepsi – Universitatea Craiova 1-3. Oltenii câștigă primul meci după două luni5Foto© romanialibera.ro

Sepsi – Universitatea Craiova 1-3. Oltenii câștigă primul meci după două luni

, 5 știri, 24 vizualizări

Universitatea Craiova a învins-o cu scorul de 3-1 pe Sepsi OSK, în deplasare, și și-a trecut în cont prima victorie din ultimele două luni. Oltenii au depășit-o pe Farul și sunt pe locul 4 în clasamentul Ligii 1, cu 37 de puncte.

Gazdele au deschis scorul în minutul 33, prin atacantul croat Gabriel Debeljuh, după o greșeală a lui Jovan Markovic. Atacantul Universității și-a luat revanșa în finalul primei reprize, marcând cu capul din centrarea lui Ștefan Vlădou (45+2).

Elevii lui Ivailo Petev au preluat conducerea în minutul 74, după un penalty transformat de atacantul bosniac Elvir Koljic. Lovitura de pedeapsă a fost acordată pentru o ținere a lui Bogdan Oteliță la Alexandru Mitriță, fază semnalată de VAR arbitrului Istvan Kovacs la circa două minute de la desfășurarea sa.