Sorana Cîrstea, calificare spectaculoasă în sferturi la turneul WTA de la Abu Dhabi8Foto1Video© adevarul.ro

, 22 știri, 21 vizualizări

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat spectaculos în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 922.573 de dolari, miercuri, după ce a învins-o fără drept de apel pe grecoaica Maria Sakkari, cu 6-2, 6-1.

Cîrstea (33 ani, 26 WTA) a obținut abia a doua sa victorie din 2024, după o oră și 16 minute.

Românca a dominat jocul de la un capăt la altul, aceasta fiind prima sa victorie în fața unei adversare din top 10 din septembrie, când câștiga în fața kazahei Elena Rîbakina (4 WTA la acel moment), în turul al treilea la US Open, potrivit Agerpres.

Sakkari (28 ani, 9 WTA) a comis 6 duble greșeli în meciul de miercuri, iar Cîrstea are acum 3-1 în meciurile directe, după ce jucătoarea elenă s-a impus anul trecut, în turul secund la Cincinnati, cu 2-6, 6-3, 7-5. Primele două victorii ale Soranei au venit în 2017, în optimi la Istanbul, cu 6-4, 6-2, și în 2018, în primul tur la Doha, cu 6-2, 6-3.