Sprijin cu autospeciale pentru localități fără apă în Prahova și Dâmbovița3Foto© adevarul.ro

Sprijin cu autospeciale pentru localități fără apă în Prahova și Dâmbovița

, 7 știri, 0 vizualizări

Comitetul Național pentru Situații de Urgență a aprobat o nouă măsură pentru sprijinirea celor 13 localități din Prahova și Dâmbovița rămase fără apă potabilă, punând la dispoziție cantități suplimentare de apă din rezervele de stat. Decizia, adoptată prin Hotărârea nr. 33 din 2 decembrie 2025, vizează acordarea acestui sprijin cu titlu gratuit către administrațiile locale și instituțiile afectate, în scopul asigurării condițiilor minime de trai.

Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, situația a fost generată de scăderea nivelului acumulării Paltinu pe perioada lucrărilor la baraj, la care s-au adăugat creșterea turbidității și depunerile de aluviuni, provocate de fenomene hidrologice severe aflate sub Cod Portocaliu. În aceste condiții, calitatea apei brute a fost afectată, iar alimentarea cu apă potabilă a fost întreruptă în 12 localități din Prahova și una din Dâmbovița.

Transportul apei va fi efectuat de Administrația Națională a Rezervelor de Stat și Probleme Speciale, cu sprijinul IGSU, iar distribuția către populație va fi organizată de autoritățile locale, împreună cu structurile pentru situații de urgență din județe.