Stella Rutto a obținut al 91-lea bilet al delegației României pentru Jocurile Olimpice de la Paris4Foto© hotnews.ro

, 9 știri, 26 vizualizări

Atleta română de origine kenyană, naturalizată în februarie 2022, a parcurs distanța în 9:22,36, cel mai bun rezultat al carierei, și a trecut linia de sosire a patra. Stella a fost tot timpul între primele sportive pe parcursul finalei, conducând cursa de la borna celor 2.000 de metri până la 2.700 m.

De acolo a preluat poziția de prim-plan viitoarea campioană, franțuzoaica Alice Finot, cea care a rămas în frunte până la final și s-a impus în 9:16,22, cel mai bun rezultat european al sezonului.

Au fost însă și emoții legate de ierarhia probei, organizatorii anunțând la un moment dat că finala de 3.000 m obstacole este sub investigație. Oficialii au decis descalificarea învingătoarei, așa că pentru scurt timp, aproximativ jumătate de oră, Rutto urcase pe locul 3 în clasament, echivalent cu medalia de bronz.