Surpriză majoră în Liga Campionilor la handbal feminin! Bietigheim s-a calificat în Final Four39Foto© onlinesport.ro

, 47 știri, 37 vizualizări

Odense a făcut investiții importante în ultimele sezoane. Vara trecută l-a adus antrenor pe Ole Gustav Gjekstad, omul care instaurase hegemonia europeană alături de Vipers.

Danezele porneau mari favorite în „dubla” cu Bietigheim din sferturile de finală. Cele două fuseseră adversare și în faza grupelor. Nordicele câștigau 28-25 în deplasare și 42-29 acasă.

Astăzi, Odense avea de recuperat deficitul de 4 goluri din tur. Meciul a început excelent, iar la jumătatea primei reprize tabela arăta 10-6. Totul decurgea conform calculelor. Dar că Smits (8 goluri) sau Dulfer (7) n-au cedat. Nemțoaicele s-au apărat bine în debutul părții secunde. Au trecut în avantaj și reușit să ducă misiunea la bun sfârșit.