Zăpadă de doi metri în zona montană a județului Suceava. Salvamontiștii anunță care sunt traseele periculoase5Foto© hotnews.ro

Zăpadă de doi metri în zona montană a județului Suceava. Salvamontiștii anunță care sunt traseele periculoase

, 6 știri, 2 vizualizări

Salvamont Suceava anunță că, în zona montană înaltă, stratul de zăpadă viscolită poate ajunge și la doi metri, fiind instabilă pe pantele înclinate și unde e viscol. Turiștii sunt sfătuiți să evite mai multe trasee.

Salvamont Suceava anunță că, în masivul Călimani și Suhard (vf. Omu) stratul de zăpadă este de cca 40 - 50 cm, iar acolo unde vântul a viscolit, grosimea stratului de zăpadă poate depăși 1,5 – 2 m.

”Sunt necesare rachete de zăpadă sau schiuri de tură cu mențiunea că la peste 1800 m stabilitatea stratului de zăpadă este redusă pe pantele suficient de înclinate și cele încărcate de vânt”, au precizat salvamontiștii.