Fluminense câștigă în premieră Copa Libertadores după o finală de 120 de minute pe Maracana6Foto2Video© romanialibera.ro

, 6 știri, 17 vizualizări

Fluminense a câștigat în premieră Copa Libertadores, după ce a învins-o în finală pe Boca Juniors cu scorul de 2-1, după prelungiri, pe Stadionul Maracana din Rio de Janeiro.

Fluminense a deblocat tabela în minutul 36 prin atacantul argentinian German Ezequiel Cano, dar Boca a egalat în repriza secundă, prin fundașul peruan Luis Advincula. Până la finalul celor 90 de minute regulamentare nu s-a mai întâmplat nimic, astfel că meciul a intrat în prelungiri.

Golul victoriei a fost reușit de atacantul brazilian John Kennedy, în minutul 99, iar imediat după aceea a fost eliminat pentru felul în care a sărbătorit reușita. Și Boca a încheiat meciul în zece oameni, Frank Fabra fiind eliminat.