Înfrângerea Simonei Halep la US Open, surpriza negativă a anului în circuitul WTA3Foto1Video© gsp.ro

, 5 știri, 38 vizualizări

La această concluzie a ajuns site-ul oficial al WTA, care a alcătuit un top al celor mai șocante eliminări din acest sezon. În fruntea listei se află duelul Simonei Halep cu Taylor Townsend (23 de ani, 82 WTA), din turul secund al turneului de la US Open.

Simona Halep (27 de ani, 4 WTA) a părăsit turneul american în turul secund, fiind învinsă în turul II de americanca Taylor Townsend(23 de ani, 116 WTA), scor 6-2, 3-6, 6-7 (4).

După un prim set câștigat cu destul de multă autoritate, scor 6-2, Halep nu a mai putut dicta ostilitățile în setul secund, „sufocată” și de venirile repetate ale lui Tonwsend la fileu. Americanca a venit în față de nu mai puțin de 115 ori pe durata meciului, derutând-o complet pe jucătoarea noastră.