Rugby Șase Națiuni: Franța în frunte după primele două runde2Foto© rfi.ro

Rugby Șase Națiuni: Franța în frunte după primele două runde

, 4 știri, 17 vizualizări

După marea victorie de săptămâna trecută în fața Angliei la Londra, scoțienii au revenit cu picioarele pe pământ pe peluza înghețată a stadionului Murrayfield unde indisciplina i-a costat scump, așa cum i-a costat și pe irlandezi în prima rundă în fața acelorași galezi.

Și totuși, în minutul 26 scoțienii conduceau cu 17 – 3 și păreau să îndrepte către o victorie facilă, dar galezii s-au agățat și au reușit să reducă scorul prin tânăra aripă de 20 de ani, Louis Rees-Zammit, care a marcat un eseu. Scor la pauză 17 – 8 pentru Scoția.

După pauză au urmat două momente care au decis practic soarta meciului. Mai întâi au marcat galezii un e seu, după care scoțienii au avut un eseu anulat pe motiv de obstrucție - paravan în fața jucătorului care a marcat încercarea.