Wimbledon: Mirra Andreeva, eliminată în optimi - Jucătoarea de 16 ani a condus cu set și 4-150Foto2Video© sport.hotnews.ro

, 77 știri, 15 vizualizări

​Mirra Andreeva a fost foarte aproape de calificare în sferturi la Wimbledon 2023, dar jucătoarea în vârstă de 16 ani nu a reușit să închidă partida cu Madison Keys și americanca merge mai departe. 3-6, 7-6(4), 6-2.

Sportiva din Rusia (venită din calificări) a condus cu 6-3, 4-1, dar și-a pierdut serviciul și Keys (favorită 25) și-a adjudecat setul secund la tiebreak.

Madison, care a dictat ritmul și în prima parte a meciului, a fost mult mai precisă în decisiv, a servit foarte bine și a reușit două breakuri.