
Alertă la Iași! Două persoane au ajuns la spital cu simptome de meningoencefalită cauzată de virusul West Nile
, 9 știri, 20 vizualizări
Medicii infecționiști din Iași sunt în alertă, după ce în județ au fost înregistrate primele două cazuri de meningoencefalita cauzată de virusul West Nile.
Vorbim de doi pacienți, în vârstă de 65 de ani, respectiv 70 de ani, care au ajuns la Spitalul de Boli Infecțioase Sfânta Parascheva cu simptome
"În momentul de față, unul dintre pacienți este externat, iar celălalt prezintă o stare generală bună. Au fost recoltate probe de la cei doi pacienți și trimise la Centrul Regional de Sănătate Publică Cluj pentru stabilirea diagnosticului. În data de 23 august 2023 s-au primit rezultatele care confirmă prezența infecției cu virusul West Nile", anunță DPS Iași.