Formula 1: Oscar Piastri, câștigător la comandă în Marele Premiu al Ungariei5Foto© hotnews.ro

Formula 1: Oscar Piastri, câștigător la comandă în Marele Premiu al Ungariei

, 8 știri, 21 vizualizări

Pilotul Austrlian Oscar Piastri a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Ungariei. Lider cu două tururi înainte de final, Lando Norris i-a cedat prima poziție coechipierului Piastri, la cererea echipei. Astfel, australianul, plecat al doilea pe grila de start, a primit șansa de a câștiga prima lui cursă din carieră.

Al treilea a încheiat Lewis Hamilton, în timp ce liderul la general, triplul campion mondial, Max Verstappen, a fost al cincilea. După 13 dintre cele 24 de etape, Verstappen are un avans de 76 de puncte în fața lui Lando Norris. În clasamentul constructorilor, Red Bull este lider, cu 35 de puncte în fața celor de la McLaren.

Etapa a 14-a va avea loc pe 28 iulie în Belgia, pe circuitul Spa-Francochamps.