Franța și Suedia s-au calificat în cea de a doua semifinală de la Campionatul Mondial de handbal masculin5Foto© sport.hotnews.ro

, 7 știri, 42 vizualizări

Suedia nu s-a întrebuințat excesiv în fața Egiptului, reușind în fața propriilor spectatori din Tele2 Arena o victorie lejeră cu 26-22 (14-9). După o primă jumătate de repriză în care egiptenii au condus oarecum surprinzător, nordicii au apăsat pe accelerație și au intrat la pauză cu 5 goluri avans, 14-9, marcate toate pe final, consecutiv, de la 9-9.

În repriza secundă, suedezii s-au desprins și au menținut o diferență constantă de 6-7 goluri, până spre final, când s-au relaxat, mulțumindu-se să conserve un avans confortabil în vederea calificării și a celei de a șaptea victorii larând la Campionatul Mondial din Polonia și Suedia.

În al patrulea sfert de finală, Franța și Germania au oferit un spectacol agreabil, nemții dând senzația multă vreme că pot produce surpriza într-un meci în care porniseră cu șansa a doua, dar pe care l-au pierdut cu 35-28 (16-16).