Iranul acuză România că a participat la „agresiunea” împotriva sa2Foto© mediafax.ro

Iranul acuză România că a participat la „agresiunea” împotriva sa

, 4 știri, 0 vizualizări

Declarația a fost publicată pe platforma X de purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmaeil Baghaei.

Oficialul iranian afirmă că declarațiile recente ale secretarului general al NATO reprezintă, în opinia Teheranului, o recunoaștere a implicării Alianței într-un război considerat ilegal de autoritățile iraniene. „Italia și România sunt menționate în mod explicit de secretarul general al NATO ca participante la agresiunea împotriva Iranului”, a susținut Baghaei în mesajul publicat pe rețeaua de socializare X.

Acesta a adăugat că statele implicate „trebuie să răspundă pentru toate consecințele” și să explice propriilor cetățeni și comunității internaționale de ce au ales, în opinia sa, să sprijine atacurile împotriva Iranului.