Medalii pentru atleții români participanți la Cupa Europeană de aruncări5Foto© romanialibera.ro

Medalii pentru atleții români participanți la Cupa Europeană de aruncări

, 6 știri, 37 vizualizări

Sportivii români Bianca Ghelber (ciocan) și Alexandru Novac (suliță) au câștigat medalii de argint, duminică, la Cupa Europeană de aruncări de la Leiria (Portugalia), scrie Agerpres.

În cadrul probei feminine de aruncare a ciocanului, Bianca Florentina Ghelber a câștigat medalia de argint cu 71,66 metri. Aurul a fost câștigat de către sportiva daneza Katrine Koch Jacobsen, cu 71,95 metri, în timp ce bronzul a revenit italiencei Sara Fantini, cu 70,58 metri.

La proba de aruncarea a suliței, Alexandru Mihăiță Novac a ocupat locul al doilea, cu 80,73 metri, depășit de ucraineanul Artur Felfner, 81,89 metri. Podiumul a fost completat de grecul Ioannis Kyriazis, cu 80,52 metri.