România, singurul stat din UE unde motorina s-a scumpit în luna mai© observatornews.ro

România, singurul stat din UE unde motorina s-a scumpit în luna mai

, 4 știri, 0 vizualizări

Prețul combustibililor pentru transportul personal în Uniunea Europeană a fost cu 20,7% mai mare în mai 2026 față de aceeași lună a anului trecut. În același timp, România a fost singurul stat membru în care prețul motorinei a continuat să crească.

În ritm anual, scrie Agerpres, în luna mai 2026 prețurile combustibililor și lubrifianților au crescut în toate țările UE, iar în patru din statele membre creșterile de prețuri au fost de peste 30%: Bulgaria (33,9%), Luxemburg (32,2%), Lituania (30,8%) și România (30,4%).

Cea mai mică majorare anuală de prețuri a fost înregistrată în Ungaria (3,5%), iar în restul țărilor creșterile de prețuri au variat între 12,7% în Polonia și 29,2% în Franța.