Victorie la scor pentru Manchester City, care urcă pe primul loc în Premier League3Foto© jurnalul.ro

, 4 știri, 7 vizualizări

Dominic Solanke a deschis scorul în minutul 16 pentru gazde, iar Bruno Fernandes a egalat în minutul 31. Bournemouth a intrat în avantaj, la pauză, după golul din minutul 36 al lui Justin Kluivert.

Manchester United a egalat din nou, în minutul 65, prin același Bruno Fernandes, care a transformat o lovitură de la 11 metri. În minutul 90+7, gazdele au primit un penalty, dar a fost anulat după analiza VAR, care a dovedit că faultul se petrecuse în afara careului.

S-a încheiat 2-2 și Manchester United ocupă poziția a șaptea în Premier League, cu 50 de puncte. Cu șase etape rămase înaintea încheierii campionatului, "diavolii roșii" au șanse minime pentru a prinde locurile de Champions League și chiar pe cel de Europa League, diferența fiind de zece puncte.