Ministrul Agriculturii despre acordul UE-Mercosur: Mâncarea nu se face din birouri și din hârtii2Foto© observatornews.ro

Ministrul Agriculturii despre acordul UE-Mercosur: Mâncarea nu se face din birouri și din hârtii

, 4 știri, 0 vizualizări

Florin Barbu a afirmat, marți seară, la Antena 3, că România are cel mai mare număr de fermieri din Uniunea Europeană și că avem două milioane de oameni care trăiesc din agricultură.

Totodată, ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a explicat că, încă din 15 iulie, a cerut împreună cu omologul său francez garanții ”de bun-simț” pentru a-i proteja pe fermierii români și pe cei europeni.

”Pentru funcționarii și pentru decidenții de la Bruxelles vreau să le transmit un lucru: mâncarea nu se face din birouri și din hârtii. Trebuie să avem condiții clare de a proteja pe de o parte securitatea alimentară a Uniunii Europene și a României, iar pe de altă parte, lucrul cel mai important, vorbim de securitatea în sănătate. Pentru că în momentul de față, la nivelul țărilor din Mercosur, se utilizează substanțe pesticide din categoria 1 și 2, care sunt interzise la nivelul Uniunii Europene”, a afirmat ministrul Florin Barbu.